KVANTITATIVNA ANALIZA OCENE RIZIKA REVIDIRANJA
DOI:
https://doi.org/10.5937/Ključne reči:
rizik, revizija verovatnoća, nekvalifikovano mišljenjeApstrakt
Rizik revizije predstavlja rizik koji ima uticaj na revizora da formira nekvalifikovano mišljenje o finansijskim izveštajima koje sadrže materijalno značajne netačne podatke. Revizijski rizik, s obzirom da se radi o kategorijama verovatnoća, nije moguće u potpunosti odrediti. Iako revizor raspolaže materijalnim dokazima, i poseduje iskustvo i stručnost, uvek ostaje verovatnoća da postoje greške ili propusti u obavljanju revizije, a time i određeni rizik revizije. U takvim okolnostima revizor mora da opredeli prihvatljiv nivo ukupnog revizijskog rizika i potražiti razumno uverenje za pozicionirani rizik iz različitih izvora.
Određivanje kontrolnog rizika jeste funkcija efektivnosti internih kontrola. Što su bolje interne kontrole redukuje se kontrolni rizik i obrnuto. Kontrolni rizik nikad ne može da bude nulti jer interne kontrole nikad ne mogu da budu toliko efikasne da spreče ili detektuju materijalne greške.
##plugins.themes.default.displayStats.downloads##
Reference
Boynton, Johanson, 2006. Modern Auditing, J. Willey ans soons.
The International Standards of Supreme Audit Institutions, ISSAI 2015. INTOSAI Professional Standards Committee.
Međunarodni računovodstveni standardi (IAS 5).
Gavrić S. 2015. Standardi revizije, ODITOR, Centar za ekonomska i finansijska istraživanja, 1(11): 17-24.
Begović V. S., Momčilović M., Tomašević S. 2014. Ocena kreditnog boniteta preduzeća Z-Score modelom, Ekonomske teme, Ekonomski fakultet, Niš, 52(2): 193-204.
Lovre I. 2014. Uloga i značaj računovodstva i revizije u korporativnom upravljanju, Škola biznisa, (1): 69-79.
Cicea C., Subić J., Cvijanović D. 2008. Invstments Efficiency Econometrics, Institute of Agricultural Economics, Belgrade.